(0212) 210 28 75

Sosyal Medyada Biz}

Mevsimlik Giysiler Nasıl Depolanmalı ?

Mevsimlik Giysiler Nasıl Depolanmalı ?

Sıcaklığın değişmesi bize mevsimin değiştiğini ve kullandığımız elbiselerin önümüzdeki yıla kadar ortadan kalkacağının habercisi. Tabi ki yeni mevsimin elbiselerini giymenin keyfini çıkarırken kaldırdığımız elbiselerimizin de gelecek yıllara sağlam ve eskimeden kalabilmesi için güvelere karşı önlemler almalıyız.

Güveleri Anlamak

Ergin güveler giysileriniz üzerindeki boşlukları kemirmezler ya da çiğnemezler. Sadece kıyafetlerinizin üzerine yumurtalarını bırakırlar. Yumurtadan çıkan küçük solucana benzeyen bireyler asıl zararı verenlerdir. Bir yumurta yığını bütün kıyafetlerinize zarar verebilecek kadar larvayı üretebilir.

Elbiselerinizi Kaldırmadan Önce

  • Giysilerinizi düzenleyin ve bir daha giymeyeceklerinizi ayırın.
  • Temiz görünüyor olsalar bile bütün parçaları tek tek yıkayın. Güveler kumaş parçalarından ziyade lekelere ve yemek parçalarına daha fazla ilgi gösterirler.
  • Kumaş yumuşatıcı, nişasta ya da çamaşır suyu gibi böcekleri çekecek maddeleri kullanmayın.
  • Etiketinde “sadece kuru temizleme” ibaresi olan ya da güveler tarafından zarar görmüş giyeceklerinizin hepsini bir arada kuru temizlemeye verin. Bu olağan güve yumurtalarını toplu olarak yok etmede iyi bir yöntemdir.
  • Bütün kumaşları depolayıp kaldırmadan önce iyice kurulayın. Aksi halde nemin oluşturacağı küf böcekler için çekici bir madde olacaktır.
  • Pamuklu giyeceklerinizi ütülemek, ısının etkisiyle giyeceklerinizde olası bulunabilecek güve yavrularını yok etmenize yardımcı olacaktır.
13 Aralık 2017
434 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir